Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случи денеска во близина на брегот на Перу, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на 91 километар југозападно од градот Писко, на длабочина од 10 километри.

Нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Прикажи повеќе