Зеленски од Делфи форумот: На Украина и се потребни борбени авиони, артилерија и воздушна опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во свое обраќање пред учесниците на Делфи економскиот форум, истакна дека на Украина и се потребни системи за противвоздушна одбрана и борбени авиони за да се заштити од рускиот терор, пренесува Укринформ.

„Украина не бара премногу. Ни требаат системи за противвоздушна одбрана и борбени авиони кои можат да ги заштитат нашите градови од рускиот терор. Неколку десетици системи и доволен број модерни авиони – и нема да има проблем со руски авиони и бомби. Потребна е и артилерија за да се оддалечи линијата на фронтот и да се врати нормалниот живот на териториите окупирани од Русија“, рече Зеленски.

Дополнително, според Зеленски, на Украина и е потребна правда – „таков притисок врз Русија што нема да му дозволи на Путин да го зголеми својот воен потенцијал – зголемени санкции против Русија, конфискација на имотот на Путин и нулта толеранција на руската дезинформација“.

 

„Сето тоа е апсолутно реално. И тоа зависи само од политичката волја на нашите партнери. Путин со својата агресија може да го пополни само дефицитот на светските одлуки. Дефицит кој трае премногу долго. Можно е да се победи оваа војна. не напредна победа“, рече Зеленски.

Меѓу учесниците на форумот се претседателите на Грција, Црна Гора и Словенија, како и политичари и експерти од повеќе земји. Зеленски им се заблагодари на сите што посветуваат внимание на Украина.

М. П.