Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа одржа говор во кој го повика Западот да и достави уште тенкови и авиони на Украина и праша дали американско-европската алијанса се плаши од Москва.

„ Кој ја води евроатлантската заедница? Дали е сè уште Москва поради заплашување? – тој рече.

Коментирајќи ја храброста на оние што го бранат опколениот пристанишен град Мариупол, тој продолжи: „ Сакам барем процент од нивната храброст на оние кои размислуваат 31 ден како да пренесат десетина авиони или тенкови. Украина не може да ги собори руските ракети со пушките што ги има премногу во залиха“.

Зеленски нагласи дека „невозможно е да се деблокира Мариупол без доволен број тенкови, други оклопни возила и, се разбира, авиони“.

„ Сите бранители на Украина го знаат тоа. Тоа го знаат сите бранители на Мариупол. Тоа го знаат илјадници луѓе, граѓани, цивили кои гинат во блокадата таму. САД го знаат тоа. Сите европски политичари знаат. На сите им кажавме. И ова треба да го знаат што е можно повеќе луѓе на Земјата. За сите да разберат кој и зошто едноставно се плашеше да ја спречи оваа трагедија. Се плашите да донесете едноставна одлука“ – рече тој.

Исто така, истакна дека самата Русија „прави се за да се осигура дека има дерусификација“ во Украина.

„Направете го тоа. Во една генерација. И засекогаш. Ова е уште една манифестација на вашата самоубиствена политика“ порача Зеленски.

Тој ги поздрави жителите на Славутич, град на север во близина на нуклеарната централа Чернобил, кои организираа масовен протест кога руските сили го окупираа градот. Откако не успеаја да растераат голем број демонстранти на главниот плоштад во саботата – и покрај шок граната и пукотници – руските војници го ослободија заробениот градоначалник и се согласија да заминат.

Тој го заврши својот говор истакнувајќи дека руските сили го денацифицирале споменикот на холокаустот во Дробицки Јар, во Харков, каде нацистите егзекутирале илјадници луѓе за време на Втората светска војна.

„ Осумдесет години подоцна ги убиваат по втор пат. И Русија го прави тоа. Руските трупи добиваат токму такви наредби: да уништат сè што нашата нација ја прави да биде нација, нашиот народ – народ, нашата култура – култура. Токму така нацистите се обидоа да ја окупираат Европа пред 80 години. Токму така се однесуваат окупаторите во Украина. Никој нема да им прости“ – рече Зеленски./makfax