Дојдовме до точка каде што цената и релевантноста на тестирањето повеќе не се оправдани, изјави синоќа Карин Тегмарк Висел, директор на Шведскиот институт за јавно здравје, за шведската национална телевизија.

Шведска во среда ќе ги укине сите епидемиолошки мерки, кои во некоја форма се во сила од почетокот на пандемијата во март 2020 година, а една од промените е прекин на опсежното тестирање за коронавирус.

Од среда, граѓаните со симптоми на Ковид-19 за чија состојба не е потребна хоспитализација генерално повеќе нема да се тестираат во системот на јавното здравство, но капацитетите целосно ќе се пренасочат кон тестирање на персоналот и пациентите од болничкиот систем и системот за нега на стари лица и ранливи.

Екстензивното тестирање на сите луѓе со Ковид-19 би чинело околу 50 милиони евра неделно, или 200 милиони евра месечно. Во моментов, половина од сите тестови се позитивни. Социјалните ресурси треба да се користат таму каде што носат најмногу придобивки. Ако сеопфатното тестирање би придонело за подобра контрола на инфекцијата, тогаш тоа би се исплатело, но денес имаме други системи за следење, вели тој.

Висел го оправдува напуштањето на масовното тестирање со законодавството поврзано со активностите на Институтот за јавно здравје: и мерките мора да бидат во корелација со социјалните ресурси. За време на пандемијата, следевме рамнотежа помеѓу трошоците и придобивките, нагласи Висел.

Шведска потроши околу две милијарди евра на тестови од почетокот на пандемијата. Од другата страна на теснецот Ересунд, Данска веќе ги укина епидемиолошките мерки на 1 февруари, но сè уште ги тестира граѓаните за коронавирус.

Сè уште е важно да се тестираат за симптоми. Ова може да биде клинички релевантно за поединечни пациенти. Доколку симптомите се развијат во сериозна болест, потребна е дијагноза дали се работи за ковид-19, грип или нешто друго, рече Сорен Бростром, директор на данскиот институт за јавно здравје.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.