реклама

ПОСЛЕ 35 години и речиси 14.000 изведби, во неделата за последен пат се спушти завесата на најдолготрајното шоу во историјата на Бродвеј „Фантомот од операта“. Од својата премиера во јануари 1988 година, мегахит мјузиклот на Ендрју Лојд Вебер ги воодушеви њујорчаните и туристите, станувајќи симбол на познатата театарска област.

Мелодрамата за обезличениот гениј кој ја прогонува Париската опера и чие срце крвари за младата сопранистка Кристин ја виделе 20 милиони луѓе, а шоуто заработи повеќе од 1,4 милијарди долари од продажба на билети. Но, продуцентите одлучија дека е време да се откаже, откако серијата се бореше да се опорави од 18-месечното затворање на Бродвеј за време на пандемијата „Ковид-19“.

реклама

Претставата, базирана на истоимениот француски роман на Гастон Леру, освои седум награди Тони во 1988 година, вклучувајќи го и најдобриот мјузикл, а на 9 јануари 2006 година, стана најдолготрајната драма во историјата на Бродвеј. Со текот на годините, вработуваше 6.500 луѓе, вклучувајќи 450 изведувачи.

Неделната изведба пред распродадената публика во театарот „Маџестик“ во близина на Тајмс Сквер беше изведба број 13.981. Толпата од 1.600 стоеше и гласно аплаудираше додека Лојд Вебер се приклучи на оригиналната и актуелна постава на сцената за последниот повик за завеси.

реклама

Голема побарувачка за билети

Британскиот продуцент Камерон Мекинтош изјави за Њујорк Тајмс во септември минатата година дека производството почнало да бележи загуби поради бавното враќање на меѓународните посетители во градот по пандемијата. Зголемените трошоци, кои беа 950.000 долари неделно, беа исто така фактор.

реклама

Потребни се 125 актери, музичари и техничари за поставување на мјузиклот, во кој лустерот паѓа на сцената за време на една од најнезаборавните сцени.

„Постои пресвртна точка во секоја претстава каде што бројот на „добри“ недели се намалува доволно што тие всушност се побројни од бројот на изгубени недели, и во тој момент треба да се донесе само една разумна одлука“, рече Мекинтош.

Најавата дека Phantom ќе го прекине своето производство ја зголеми побарувачката за билети толку многу што рокот на затворање беше поместен од февруари во април. Пред последниот настап во недела, последните билети се продаваа за повеќе од 500 долари на сајтовите за резервации. Театарот Majestic е на пат да претрпи големо реновирање.

Рекордот за најдолг мјузикл на Бродвеј сега му припаѓа на Чикаго, чија премиера беше во 1996 година, пред „Кралот лав“, кој премиерно беше прикажан следната година.

Четириесет и еден театар на Бродвеј во близина на Тајмс Сквер, кои го формираат културното и туристичкото срце на Њујорк, просечно имаат меѓу 200.000 и 300.000 гледачи секоја недела, што носи неделен приход од повеќе од 30 милиони долари.

„Фантомот од операта“ беше премиерно изведен во 1986 година во Лондон, каде што сè уште се изведува.

реклама