Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја нарече мигрантската криза долж белоруско-полската граница „најголем обид за дестабилизација на Европа“ од Студената војна. Моравјецки денеска објави на Твитер дека белорускиот лидер Алаксандар Лукашенко започнал „хибридна војна“ против Европската унија.

Advertisements

Истиот ден, Полска пријави обид на околу 100 „многу агресивни“ потенцијални мигранти да ја преминат границата. Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак на 20 ноември изјави дека Белорусија упатува мали групи на мигранти да се обидат да преминат истовремено на повеќе точки.

Прикажи повеќе