Затворањата и ограничувањата наметнати за време на пандемијата од коронавирус имаа трајни последици врз здравјето на мозокот на луѓето над 50 години, сугерира најновото истражување.

Студијата покажа дека когнитивните функции и работната меморија кај постарите луѓе брзо се намалувале за време на пандемијата, без разлика дали биле заразени со коронавирус. Истражувачите велат дека ова може да се должи на фактори влошени од пандемијата, како што се недоволно вежбање и пиење премногу алкохол, како и осаменост и депресија.

Тим составен од истражувачи од Универзитетот во Ексетер во Обединетото Кралство и Институтот за психијатрија, психологија и невронаука (IoPPN) на Кралскиот колеџ во Лондон, анализираа тестови за функцијата на мозокот на 3.142 луѓе кои учествуваа во студијата Protect, која првично беше лансирана во 2014 година, за да добие увид во мозочните функции на луѓето над 40 години во период од 25 години. Луѓето опфатени со истражувањето се на возраст меѓу 50 и 90 години и живеат во Обединетото Кралство.

Тимот ги разгледа податоците од март 2019 и февруари 2020 година, споредувајќи ги со податоците собрани во текот на првата (март 2020 до февруари 2021 година) и втората (март 2021 до февруари 2022 година) години на пандемијата.

Анализата покажа дека стапката на когнитивно опаѓање се забрза во првата година од пандемијата и беше поголема кај оние кои веќе покажуваа знаци на благ когнитивен пад пред избувнувањето на коронавирусот. Моделот продолжи и во втората година од пандемијата, за која истражувачите велат дека сугерира ефект по првичните национални исклучувања во 2020 и 2021 година.

Ен Корбет, професор по истражување за деменција и водач на студијата Protect на Универзитетот во Ексетер, рече:

Нашите наоди сугерираат дека заклучувањето и другите ограничувања што ги доживеавме за време на пандемијата навистина имаа долгорочен ефект врз здравјето на мозокот врз луѓе на возраст од 50 и повеќе години, дури и по завршувањето на затворањето. Ова го покренува важното прашање, дали луѓето се потенцијално изложени на поголем ризик од когнитивно опаѓање што може да доведе до деменција.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.