Залужни го потврди уништувањето на два руски авиони над Азовското Море

Украинските воздухопловни сили ги уништија руските авиони за рано предупредување и контрола А-50 и воздушното командно место Ил-22 и авионите за електронско разузнавање, изјави Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина во објава на Телеграм, пренесува Укринформ.

„Војниците од украинските воздухопловни сили го уништија непријателскиот авион за откривање радар со долг дострел А-50 и воздушно-десантниот команден пункт Ил-22“, се вели во објавата.

Залужњи им се заблагодари на украинските воздухопловни сили за одлично планираната и спроведена операција во регионот Азов.

Доцна на 14 јануари, Телеграм каналите објавија дека украинските одбранбени сили го собориле рускиот авион за рано предупредување и контрола А-50 и го оштетиле непријателскиот авион-бомбардер Ил-22М над Азовското Море.

Ил-22М сакаше да слета во Анапа (рускиот регион Краснодар). Пилотот побарал евакуација. Според некои извештаи, авионот исчезнал од радарот во близина на Керч.

На 15 јануари, командантот на украинските воздухопловни сили, генерал-полковник Микола Олешук објави објава во која најверојатно ги потврди извештаите за соборувањето и оштетувањето на непријателските авиони над Азовското Море.

Како што пренесува Би-Би-Си , руските власти изјавија дека „немаат информации“ за нападите, но истакнати провоени руски коментатори велат дека загубата на А-50 би била значајна.

Еден популарен воен канал, Рибар, рече дека – доколку се потврдат информациите на Украина за руските загуби – тоа ќе биде „уште еден црн ден за руските воздухопловни сили“.

Друг канал објави дека командниот центар Ил-22 бил погоден од руски „пријателски оган“. и наводно успеал да слета назад во Русија.

Џастин Бронк, специјалист за воздушна војна од одбранб ениот тинк-тенк Руси, изјави за Би-Би-Си дека доколку се потврди загубата на А-50 ќе биде „многу оперативно значајна и срамна загуба“ за руските воздухопловни сили.

Тој го опиша А-50 како „клучна платформа за команда, контрола и надзор“ која на руските авиони и ракетните системи земја-воздух им обезбедува „рано предупредување за долг дострел и информации за целта за украинските авиони за ниско летање“.

Тој додаде дека има „само мал број“ од овие авиони во руското воено воздухопловство, а „уште помалку обучени екипажи во мисијата, што значи дека загубата на еден ќе биде голем удар“.

Доколку биде потврдено, тој рече дека тоа ќе биде „ангажман со многу долг дострел“ за украинските ракети за противвоздушна одбрана „Патриот“, што ќе ги прошири „теоретските способности на оружјето до нивната граница“.

Драган Мишев