Полицијата во Копенхаген соопшти дека „неколку луѓе“ биле убиени во пукање во трговски центар на 3 јули и дека 22-годишен маж е уапсен. „Знаеме дека има неколку мртви“ и „неколку повредени“, изјави полицискиот инспектор Сорен Томасен на прес-конференција. Тој рече дека тероризмот не може да се исклучи и дека напаѓачот најверојатно дејствувал сам. Осомничениот наводно бил Данец. Според последниците информации загинале три лица, додека уште тројца биле повредени.

Advertisements

Прикажи повеќе