Жените би можеле да бидат мајки на 50-годишна возраст, велат израелските научници кои успешно го смениле стареењето на човечките јајце-клетки.

Во големото достигнување, израелските истражувачи ефикасно направија јајце-клетките на 40-годишни жени да изгледаат како јајце-клетки на 20-годишна жена.

Жените се раѓаат со сите нивни јајце-клетки, но нивната состојба се влошува со текот на времето, што го отежнува оплодувањето на постарите јајце-клетки.

Додека просечната жена во раните 20-ти има 80 отсто шанси да забремени по природен пат во рок од една година, шансите се преполовуваат до 40-тата година.

Научниците од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим покажаа дека стареењето може да се промени со антивирусен лек кој се користи за лекување на пациенти со ХИВ.

Се смета дека делува така што го спречува оштетувањето на ДНК што се случува за време на процесот на стареење со лек кој го блокира генетското оштетување за време на вирусни инфекции.

По овој успех, тимот сега планира да го тестира на животни и на крајот на луѓе. Тој, исто така, се надева дека третманот може да го намали ризикот од спонтан абортус и вродени дефекти, кои се почести кај постарите мајки.

За време на процесот на стареење во човечката јајце-клетка, делови од неговата ДНК може да почнат да напаѓаат други области на сличен начин на кој вирусите можат да се реплицираат. За да се спречи ова, научниците теоретизираа дека антивирусен лек наречен инхибитор на обратна транскриптаза, кој се користи за да се спречи оштетување на ДНК кај вирусни инфекции, може да помогне.

Многу жени се обидуваат да забременат на возраст над 40 години и мислиме дека овој третман всушност може да ги зголеми нивните нивоа на плодност. Во рок од 10 години, се надеваме дека ќе користиме антивирусни лекови за да ја зголемиме плодноста кај постарите жени, изјави д-р Мајкл Кластин, молекуларен биолог кој ја водел студијата, за Times of Israel.

Лекот прво бил тестиран на стотици ембриони од глувци, пред да се користи на човечки ембриони кои останале по третманот со вештачко оплодување.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.