Соединетите држави и Европската унија постигнаа голем договор за течен природен гас во петокот во обид да ја намалат зависноста на Европа од руската енергија.

Се вели дека договорот предвидува дополнителни 15 милијарди кубни метри течен природен гас да бидат испорачани од САД во ЕУ до крајот на годината.

Европскиот блок веќе соопшти дека ќе престане да користи руски гас како одговор на руската окупација на Украина.

Тоа значи зголемен увоз и поголемо производство на обновлива енергија. Рускиот претседател Владимир Путин нареди инвазија на Украина на 24 февруари. Тој нареди „специјална операција“ за демилитаризација на Украина. Акцијата на Кремљ предизвика бес и беше осудена во многу делови од светот. САД и нивните сојузници одговорија со остри санкции против Москва.

На 24 март американските власти воведоа санкции за повеќе од 400 руски политичари, олигарси и компании.

Американското Министерство за финансии соопшти дека го проширило списокот на санкционирани, вклучувајќи руски одбранбени компании, 328 членови на Државната дума и шефот на најголемата руска банкарска институција Сбербанк.

Прикажи повеќе