Западните амбасадори во Турција се „повлекоа“ и ќе бидат „повнимателни во иднина“, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и се откажа од протерувањето на 10 дипломати на кои им се закануваше поради нивната поддршка на затворениот филантроп Осман Кавала.

Advertisements

„Нашата намера не беше да предизвикаме криза, туку да ги заштитиме суверените права на Турција“, рече Ердоган.

Прикажи повеќе