Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот го достави до парламентот на ратификација нацрт-законот за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, соопшти турското претседателство.

Претседателството не соопшти повеќе детали.

Влезот на нова членка во НАТО мора да биде одобрен од сите 31 земји членки. Досега кандидатурата на Шведска се уште не е ратификувана од Турција и Унгарија.

Прикажи повеќе