Викендов делови од Западна Европа беа погодени од екстремни горештини предизвикани од бран топол воздух од Африка. Температурните рекорди за овој период од годината се срушени во Франција и Шпанија, а болниците и енергетските мрежи се под притисок.

Advertisements

Метеоролозите во Франција предвидуваат дека температурите во некои делови од земјата денеска ќе достигнат до 42 Целзиусови степени. Научниците предупредуваат дека климатските промени предизвикуваат ваквите периоди на интензивна топлина да се случуваат порано и да се поинтензивни.

Топлотниот бран што ја погоди Франција е најраниот таков бран од почетокот на мерењата во 1947 година, соопшти француската Национална метеоролошка агенција.

Земјоделците во Италија предупредуваат на влијанието на сушата врз приносите. Нивото на водата во реката По падна за 75% во однос на просекот. Во шпанскиот регион Каталонија пожарникарите се борат со шумски пожари.

Прикажи повеќе