Според очевидци, најмалку 15 луѓе се повредени во експлозијата која денеска го погоди центарот на главниот авганистански град, Кабул.

Причината за нападот засега не е позната, а талибанците кои се на власт во Авганистан не ја коментираа експлозијата.

Нападот во Кабул се случува во време кога исламската земја започна со одбележување на светиот месец Рамазан на 2 април.

Ова е прва експлозија во Кабул по неколку месеци, откако талибанците ги зајакнаа безбедносните мерки во поголемиот дел од земјата, поставувајќи контролни пунктови, по преземањето на власта во август минатата година.

Најголемата закана со која се соочуваат талибанците е Исламската држава во провинцијата Хорасан (ИС-К). Талибанците силно работат против оваа група во нивното упориште во источен Авганистан.

Прикажи повеќе