Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во синоќешниот напад на руски беспилотни летала врз Киев, соопштија властите.

Според воените претставници на Киев, околу десетина беспилотни летала од иранско производство биле соборени над воздушниот простор на градот.

Ова беше трета ноќ последователни напади врз главниот град на Украина, само неколку часа по завршувањето на самитот на НАТО во Литванија, јавува Би-Би-Си.

Во пет окрузи, 19-годишна жена и 23-годишен маж биле хоспитализирани со рани од шрапнели.

Прикажи повеќе