Пробајте ја што е можно поскоро и почувствувајте го совршенството на вкусот

СОСТОЈКИ:

500гр кори
300 гр спанаќ
200 гр сирење
200 мл јогурт
3 јајца
50 мл масло
1/2 прашок за пециво
За прелив:

1 јајце
200 мл јогурт
50 мл млеко

ПОДГОТОВКА:

Спанаќот сварете го или пропржете го на малку масло, изладете го и ситно исечкајте го со нож, скршете ги јајцата во сад, додајте ги сирењето, јогуртот, прашокот за пециво спанаќот и измешајте.

Одвиткајте ја кората и прелијте ја малку па ставете уште една преку неа. Ставете 3 лажици фил и премачкајте го преку кората. Свиткајте ги рабовите и завиткајте во ролни. Се редат во подмачкана тава, додека не се потрошат сите кори.

Во друг сад сипете јогурт и скршете едно јајце, додадете 2-3 лажици маслиново масло и изматете. Прелијте ги ролните. Се пече на 200 степени околу 45 минути убаво да заруменат. Се сече топло.

Уживајте во фантастичниот вкус.