Организаторите на Евровизија изјавија дека „жалат“ што делегациите на одредени земји „не го почитувале духот на правилата“ на натпреварот во Шведска.

Италијанката Анџелина Манго и Ирката Бамби Таг се меѓу натпреварувачите кои се пожалија на „напнатата“ и „страшна“ атмосфера зад сцената.

Холандскиот пејач Јост Клајн беше испратен дома откако беше обвинет за заплашување од член на продукцискиот тим, што е прва дисквалификација во 58-годишната историја на Евровизија.

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), која ја организира Евровизија, призна дека неколку натпреварувачи поднеле жалби.

„Разговаравме со голем број делегации за време на настанот во врска со различните прашања кои ни беа предочени“, се вели во соопштението.

„Управувачките тела на ЕБУ, заедно со шефовите на делегациите, ќе ги разгледаат настаните околу натпреварот во Малме со цел да се продолжи напред на позитивен начин и да се осигура дека вредностите на настанот се почитуваат од сите“.

Се додава дека за поединечни случаи ќе се разговара подоцна.

Натпреварот беше во сенка на политичките протести поради вмешаноста на Израел во војната во Газа против палестинската екстремистичка организација Хамас.

Илјадници луѓе протестираа на улиците на Малме, а претставникот на земјата, 20-годишната Еден Голан, доби смртни закани пред натпреварот и цело време имаше вооружена придружба.

Нејзините настапи во полуфиналето и финалната вечер на Евровизија беа проследени со гласни протести и свирежи, но и со овации и аплаузи.

По големото финале, Ирката Бамби Таг, која отворено изрази пропалестински ставови, ја обвини израелската национална телевизија КАН за „поттикнување насилство“, бидејќи коментаторите на израелската телевизија го окарактеризираа нејзиниот настап како „сатански“.

За време на првото полуфинале, еден од коментаторите на станицата забележа дека Ирката „зборува негативно за Израел“.

„Но, можеме да зборуваме за тоа подоцна. Сега подгответе ги вашите клетви“, рече коментатор на израелската телевизија за време на настапот на Ирска.

Бамби Таг по натпреварот рече дека „израелскиот радиодифузер [Кан] не ги почитувал правилата“.

„Се надевам дека нема да можат да се натпреваруваат следната година поради тоа“, додаде таа.

Други учесници ја обвинија израелската делегација дека ги снимала и објавувала клипови на Интернет без нивна дозвола.

Иако израелската пејачка Голан, која на крајот го освои петтото место на натпреварувањето, делуваше мирно за време на Евровизија, таа подоцна призна дека била под голем притисок.

„Да се ​​каже дека е лесно би било лага. Но, вашата поддршка и љубов ми дадоа сила да продолжам и да дадам се од себе.“, напиша таа на Инстаграм.

Неколку учесници, вклучително и Британецот Оли Александар, потпишаа заедничка изјава во која повикуваат на прекин на огнот во Газа пред натпреварот.

Голан се соочи со критики од колегите натпреварувачи од други земји за време на прес-конференцијата во четвртокот вечерта.

Грчката пејачка Марина Сати зеваше и се правеше дека заспала додека Голан одговараше на новинарски прашања.

А кога на израелската пејачка и беше кажано дека не мора да одговори на прашањето дали нејзиното присуство „претставува ризик“, се вмеша Холанѓанецот Јост Клајн и праша: „Зошто да не?“.

Два дена подоцна, Клајн бил дисквалификуван од натпреварот поради наводна расправија со жена член на продукциската екипа, која поднела жалба до шведската полиција.

Холандската телевизија „Авротрос“ соопшти дека Клајн „постојано укажувал“ дека не сака да биде снимен и дека „физички не ја нападнал снимателката“.

ЕБУ во неделата нагласи дека „ниту еден друг конкурент или член на делегацијата на друга земја не бил вклучен во инцидентот“.

Литванскиот кандидат Силвестер Белт, пак, рече дека жали што воопшто учествувал во големото финале.

„Настапот по таа земја, со толку интензивни реакции од публиката, беше една од најлошите работи низ кои морав да поминам“, напиша тој на социјалните мрежи, алудирајќи на пеење по Израел.

„Навистина направив најдобро што можев во оваа ситуација“, додаде тој, нарекувајќи го натпреварувањето „трауматично искуство“ и додаде: „Би сакал да заврши по првото полуфинале“.

Швајцарскиот пејач Немо победи на натпреварот со песната The Code, која зборува за неговото патување да се идентификува како небинарна личност.

За време на прославата на победата, тој случајно скрши кристален трофеј во облик на микрофон на сцената.

Тој тогаш на прес-конференцијата рече: „Го прекршив кодот, го скршив трофејот, а ми се чини дека и на Евровизија и треба голем ремонт“.

„Учеството на Евровизија беше навистина интензивно и не беше се пријатно“, изјави 24-годишниот Немо.

Бамби Таг беше поостра, едноставно велејќи: „[Е**] ЕБУ“.

Португалскиот национален радиодифузен сервис RTP се пожали на ЕБУ откако имаше одложување во објавувањето на нејзиниот настап на YouTube по финалето.

ЕБУ одговори дека доцнењето се должи на нивната натпреварувачка Јоланда, која наслика дизајн на ноктите инспириран од кефије – традиционална палестинска марама што се носи за да покаже поддршка за земјата.

Српската претставничка Теодора Павловска или Теја Дора за РТС изјави колку скандалите влијаеле на самите изведувачи.

„За мене, искрено, не многу. Само се концентрирав на она што треба да го направам. Секако дека забележав работи што се случуваа околу мене, имаше многу непријатни моменти – врисоци, тепачки меѓу уметници и некои медиуми…“.

Овогодинешната Евровизија не беше необична само по повеќе од очигледното влијание на политиката.

На сцената беа наредени претстави кои можеа да бидат означени 18+ (само за возрасни).

Натпреварувачот од Финска се соблече гол (никој не разбра зошто), натпреварувачката од Велика Британија која доби нула поени од публиката симулираше секс со неколку мажи на сцената, настапот на Шпанија се состоеше од мажи кои танцуваат во танга…