реклама

Во шпанската телевизиска серија „Куќа од хартија“, осум разбојници го носат прекарот по светските градови како Најроби и Токио, но во реалниот живот има се повеќе познати личности кои им даваат такви имиња на своите деца, пишуваат шпанските медиуми.

Сиена и Капри, места во Италија, се имињата што шпанските фудбалери Андрес Иниеста и Цеск Фабрегас им ги дадоа на своите ќерки. Шпанскиот телевизиски водител Ристо Мехида ја нарече својата ќерка Рома по главниот град на Италија. Некои други забавувачи во Шпанија ги нарекоа своите деца Куба, Каиро и Гинебра (Женева).

реклама

„Стана модерно да ве нарекуваат по земја, град или континент“

„Стана модерно да ве нарекуваат по земја, град или континент“, вели Елена Кастелс, новинарка во La Vanguardia.

реклама

Некои даваат такви имиња затоа што сакаат одредено место или затоа што нивното дете е родено таму. Британската пејачка Викторија Бекам, сопруга на фудбалерот Дејвид Бекам, во својата автобиографска книга откри зошто на своето дете му дала име Бруклин, по американскиот град Њујорк.

“Отсекогаш ми се допаѓало тоа место. Мултикултурно е, со длабоки корени. А со оглед на тоа што сфатив дека сум бремена во Њујорк, тоа име ми изгледаше соодветно”, напишала Викторија Бекам.

реклама

Дека овој тренд постоел и порано, покажува примерот на 42-годишната Американка богаташка Парис Хилтон, чии родители, сопственици на ланецот хотели Хилтон, и го дале името по главниот град на Франција, познат по својот гламур.

Американскиот актер Алек Болдвин, по потекло Ирец, на својата ќерка и го дал името Ајрланд пред 27 години. Се чини дека и децата кои така беа именувани продолжуваат да го прават тоа. Ќерката на Болдвин, Ајрланд, манекенка, е бремена, а нејзината ќерка има намера да ја именува Холандија.

Парис Хилтон во јануари роди син преку сурогат мајка и му го даде името Феникс, по американскиот град. „Беше тешко да се избере бидејќи многу градови што ми се допаѓаат нема да звучат добро како име“, рече таа тогаш. Но, таа веќе знае како ќе го именува следното дете.

„Возбудена сум што размислувам за Феникс да добие сестра – Лондон. Тоа е мојот омилен град“, рече Париз.

реклама