Обезноста зазема размер на пандемија во целиот свет. И во Македонија дебелината е проблем, загрижувачки е дека обезноста расте кај младите, адолесцентите, изјави денеска претседателот на Здружението за обезност (здебеленост) д-р Ирфан Ахмети, кој присустуваше на отворрањето на вториот центар за менаџирање на дебелината на Клиниката за ендокринологија.

Д-р Ахмети изјави дека Центарот ќе биде регистриран и во Европската асоцијација за дебелина, каде се носат значајни препораки, одлуки за тоа како понатаму ќе се одвива стратегијата во менаџирање на обезноста.

Д-р Ахмети рече дека по отворањето на првиот центар од ваков тип и по прегледани околу 400 пациенти, просекот на возраст на обезни (здебелени) лица од категорија од трета класа на обезност е 40 години. Нагласи дека обезноста е посебен проблем поради тоа што е причинител за многу заболувања, како ендокрини, така и кардиоваскуларни, како и од психолошки аспект.

Ахмети потенцира дека е многу важно на време да се третираат ваквите пациенти и со добра здравствена политика, како што рече, да инвестираме во третманот на обезноста со цел да спречиме вакви компликации. Нагласи дека ќе се направи и регистар за лицата со обезност, кои понатаму ќе се следат.

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска ја посети Универзитетската Клиниката за ендокринологија, дијабетес и болести на метаболизмот по повод отворањето на Центар за справување и третман на обезност, односно дебелина.

На Клиниката, како што рече, има едуцирани ендокринолози кои секојдневно ќе работат со оваа проблематика.

Едукација за здрави хигиено-диететски навики е потрребна од најрана возраст, во градинките, основните и средните училишта. Многу е важно да се отстрани стигмата за овие лица за да можта и самите тие да ја прифатат болеста и успешно да се справуваат со сите предизвици кои ги носи третманот, нагласи министерот за здравство.

Тој изрази благодарност до фармацевтската компанија „Ново Нордиск“ за оваа значајна поддршка.

Директорот на Универзитетската клиника за ендокринологија, дијабетес и болести на метаболизмот Арѓент Муча нагласи дека овој Центар е особено значаен за пациентите, за лицата кои живеат со овој проблем кој, како што рече, од ден на ден се повеќе расте. Информира дека во Центарот ќе работи и дипломиран нутриционист кој ќе им помага на пацитетите во однос на едукација и совети за физичка активност.

Муча соопшти дека во Центарот ќе се третираат пациентите, ќе се прави скрининг и за други коморбидитети и ризик фактори, ќе се обезбеди соодветен фармаколошки третман кај овие пациенти ако тоа биде потребно.

Првиот Центар за дебелина во Македонија се отвори на 4 март годинава во ГОБ „8 Септември“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.