Научниците се загрижени дека до пролет идната година може да имаме нова варијанта на коронавирусот, која ќе биде отпорна на вакцината.

Колку побрзо примиме бустер доза вакцина, толку подобра ќе ни биде состојбата во следните неколку месеци. За жал, секое предвидување што досега го имав, се реализираше. Се надевам дека овој пат грешам, но мислам дека до март, април или мај ќе имаме варијанта на вирусот која е комплетно отпорна на вакцината. Едноставно не може да имаме толку ниска стапка на вакцинирани во светот додека вирусот се шири како пинг-понг топчиња меѓу вакцинираните и невакцинираните. Јас сум имунолог. Веројатноста дека наскоро ќе имаме вирус отпорен на вакцина е многу голема, вели д-р Марк Дајбл, професор на Универзитетот во Џорџтаун.

Угледниот имунолог смета дека ќе дојде до напредок во терапиите и вакцините како би се стопирало масовното ширење на таа варијанта на вирусот и вели дека спрејовите за нос може да помогнат во неговото спречување.

Мислам дека такви производи ќе имаме во следната година и половина. Долгорочно таа состојба ќе се доведе во ред, но следните година и половина може да биде прилично тешко, додава тој.

И американскиот научник и имунолог Ентони Фаучи во септември предупреди дека може да дојде ‘монструозна варијанта на вирусот’ во споредба со која, делта сојот би изгледал слаб.

Секогаш постои ризик дека, колку повеќе вирусот циркулира во општеството, ќе се појават нови мутации што ќе бидат значајно поинакви и различни од сегашната варијанта на вирусот што е присутна, изјави тогаш Фаучи.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.