Агонијата е завршена. Донесена конечната одлука – Новак Ѓоковиќ се враќа во Србија!

И покрај медицинското ослободување и сите документи доставени од властите во Австралија, тие пресудиле и му забраниле влез во земјата. Тоа значи дека Србинот нема да ја брани титулата на првиот Грен слем сезонава.

“На Новак му беше укината визата. Му беше кажано да ја напушти земјата во текот на денот. Неговите адвокати се во процес на поднесување жалба. Тој не покажа царински доволно докази за медицинско ослободување”, изјави Пол Сакал, новинар на австралискиот портал „Возраст“.

По се што се случуваше во текот на денот, јасно е дека целата ситуација има повеќе врска со политичките игри во Австралија отколку со самиот Новак, што можеше да се види и од изјавите на тамошните политичари кои постојано пристигнуваа.

Јасно е дека српскиот играч ќе мора да го почека Ролан Гарос за да стигне до 21-та Грен слем титула и да ги претекне Роџер Федерер и Рафаел Надал. Дотогаш ќе може да се одмори и да ги „наполни батериите“ за она што следува.