Десетици илјади луѓе се евакуирани од своите домови и болници додека невремето проследено со силен дожд се приближува до австралискиот град Сиднеј.

Издадено е предупредување за можни поплави во западниот дел на градот. Од крајот на минатата недела 13 лица загинаа, од кои најмалку четири во поплавите во најтешко погодениот град Лизмор во државата Нов Јужен Велс.

Полицијата предупредува дека бројот на загинатите можеби не е конечен бидејќи во тек се претреси на куќи по повлекувањето на поројот. Невремето се движи од државата Квинсленд кон соседниот Нов Јужен Велс, а се очекува и големо зголемување на водостојот на реките во Сиднеј.

– Стотици илјади луѓе се загрозени – изјави министерката за вонредни ситуации на Нов Јужен Велс, Стефани Кук.

Метеоролозите ги предупредуваат жителите на Сиднеј дека за краток временски период ќе падне огромна количина дожд и официјални лица. Тие укажуваат и на излевањето на браната Варагамба, која е главен извор на вода за пиење во градот.

Прикажи повеќе