Демонстрации во европските метрополи по информацијата за смртта на Навални

Стотици луѓе се собраа пред руската амбасада во Берлин по веста за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

„Путин, убиец!“ извикуваше толпата составена главно на руски јазик, но меѓу нив имаше и Германци. Многу луѓе носеа слики и постери од Навални или постери со навреда на Владимир Путин.

Во Виена исто така имаше демонстрации пред руската амбасада.

Неколку стотици луѓе се собраа и во Варшава и во Вилнус за да му оддадат почит на Навални.

Во полскиот главен град демонстрациите беа и пред руската амбасада. Демонстрантите поставија цвеќиња и свеќи пред оградата на амбасадата. Се слушаа и скандирања „Путин, убиец!“ и “Никогаш не заборавајте, никогаш не простувајте!”

Во Литванија, слични демонстрации собраа стотици луѓе пред споменикот на жртвите од советската окупација.

Демонстрации имаше и во Лондон, кои исто така се одржаа пред зградата на руската амбасада во британскиот главен град.

Пред руските амбасади во Ереван, во Ерменија и во Мадрид, во Шпанија, како и пред рускиот конзулат во Истанбул, во Турција, поддржувачите на Навални оставија запалени свеќи и цвеќиња.

Во Буенос Аирес, главниот град на Аргентина, поддржувачите на Навални поставија и фотографии, цвеќиња и свеќи во спомен на рускиот опозиционер пред руската амбасада.