Најмалку 20 лица се повредени рано во четвртокот во руски напад врз Миколаев и Одеса, пристанишни градови во јужна Украина, соопштија локалните власти.

„Русите го погодија центарот на градот Миколаев. Гореше една гаража и трикатна станбена зграда. Пожарникарите излегоа на лице место“, изјави гувернерот на таа област Виталиј Ким.

Тој додаде дека 18 лица се повредени, од кои девет се пренесени во болница, а меѓу нив има и пет деца.

Прикажи повеќе