Во фејсбук групата „Хуманитарна помош“ се споделува апелот на мајката на Филип кому му е потребна трансплантација на бубрег и плазмофереза. Зафатот треба да се изврши во Турција.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.