Американските технолошки гиганти „Гугл“ и „Амазон“ во одделни најави соопштија дека ќе отпуштат стотици вработени.

„Гугл“ најави дека ќе отпушти „неколку стотици“ вработени и ќе реорганизира неколку сектори.

Отпуштени од работа ќе бидат вработените во главниот инженерски оддел на „Гугл“, како и во одделенијата кои се вклучени во развојот на гласовниот асистент и развојот на производи како што се паметните телефони Пиксел (Pixel), паметните домашни уреди Нест (Nest) и фитнес нараквиците Фитбит (Fitbit).

Дополнително, ќе бидат отпуштени „мнозинството“ вработени во одделот специјализиран за развој во областа на проширена реалност, се додава во соопштението на „Гугл“.

„Амазон“, како и „Гугл“, најави отпуштање од работа на „стотици вработени“, пред се во сервисот за стриминг „Твич“ (Twitch) и „Прајм Видео“ (Prime Video), како и во филмското студио „Метро Голдвин Мајер“, кое „Амазон“ го купи во 2021 година, пренесува Си-Ен-Ен.

Само „Твич“ отпушта 500 работници или 35 отсто од целата работна сила.

Во 2023 година, компанијата „Алфабет“ (Alphabet), сопственик на „Гугл“, отпушти 12.000 вработени, а „Aмазон“ отпушти 27.000 работници.

Технолошките компании ширум светот минатата година отпуштија повеќе од 260.000 вработени поради падот на приходите.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.