Вчера во Лондон се одржа церемонијата „Триумф на бојата“ со која започна централната прослава на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора. Имаше многу возбудливи моменти и фотографии на кои беа сведоци, но една посебно се истакна.

Главните актери на највиралната фотографија на социјалните мрежи се, ни помалку, ни повеќе, туку правнуците на Елизабета Втора, принцезата Елизабета Шарлот Дијана и принцовите Џорџ Александар Луис и Луис Артур Чарлс, наследници на Кејт и Вилијам. Гримасите на нивните лица додека од балконот ги поздравуваа граѓаните собрани пред Бакингемската палата се она што ги доведе во првите редови на 70-годишнината на кралицата, па многумина коментираа што „ги погледнаа луѓето со презир“.

Буквално – да. Тие застанаа на терасата на еден прекрасен замок.

Во метафорична и фигуративна смисла – секако не.

Под фотографијата на Твитер со опис „монарси кога ќе видат (обични) луѓе“, алудирајќи дека ги гледаат со гадење со оглед на изразите на лицето на кралските деца, тие наредиле бројни коментари и дури 40.000 лајкови, а многумина не разбрале шегата, но го осуди авторот на објавата.бидејќи ги става децата во негативен контекст.

„Нема потреба да ги вклучуваме децата. Тие немаат друг избор освен да бидат таму. Направете го тоа со возрасните ако треба. Страшен човек“, „Треба да го напишете тоа за принцот Ендру“, „Од кога почнавме да ги напаѓаме кралските деца? “ беа само дел од коментарите со кои се осудуваат твитерџиите.

Секако, имаше и такви кои го разбираа хуморот.

„Ај види сељаци“, „Што ќе прават децата, не е таа крива што се родени во палата, па им се гади од нормалниот свет“, „Од мама и тато го научија тоа“, беа малцинството. коментари кои се обидоа да одговорат на иронијата.

Сè на сè, децата беа преслатки, но секако уморни од одличните подготовки, церемонии и неудобните свечени костуми што мораа да ги носат, па нивните изрази на лицето се само одраз на нивната детска невиност и искреност, а сигурно сè беше „преку глава“.