Германскиот научник Ото Хајнрих Варбург ја доби Нобеловата награда за откривање на основната причина за ракот. Д-р Варбург открил дека ракот е резултат на антифизиолошки начин на живот.

Со антифизиолошка исхрана (најчесто кисела храна) и физичка неактивност, телото создава кисела средина која е слабо снабдена со кислород. Клеточната киселост го менува кислородот, а недостатокот на кислород во клетките создава кисела средина.

Д-р Варбург вели „Недостатокот на кислород и киселост се две страни на иста паричка: ако едниот ја има едната, едниот ја има и другата. Ако имате премногу киселост, автоматски ќе ви недостасува кислород во телото; ако ви недостига кислород, ќе имате кисело тело. Кисела средина е средина без кислород.

„Ако земете 35% од нејзиниот кислород од здравата клетка, можете да ја претворите во клетка на рак за само два дена“, тврди д-р Варбург. „Сите нормални клетки имаат апсолутна потреба од кислород, но клетките на туморот можат да живеат без него. Тоа е правило без исклучок“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.