Галатасарај ќе одигра два европски натпревари на гости без навивачи.

Турскиот клуб доби забрана од УЕФА за продажба на билети за следните два гостувања на тимот во европските натпреварувања поради нередите што настанаа во второто коло од групната фаза на Лига Европа против Марсеј (0:0). Натпреварот неколку пати беше прекинуван поради нереди на трибините со учество на турски навивачи, кои активно користеа пиротехнички средства и фрлаа туѓи предмети на теренот.

Дисциплинското тело на УЕФА донесе пресуда со која на навивачите на турскиот клуб им забранува да присуствуваат на европските гостински натпревари, но Галатасарај поднесе жалба. Вчера, Комитетот за жалби на УЕФА ја отфрли жалбата на Галатасарај, оставајќи ја првичната пресуда во сила.

Исто така Галатасарај мора да плати казна од 50 илјади евра за однесувањето на навивачите и да му префрли на Марсеј осум илјади евра надомест за штетата што ја направија навивачите.

Во рамките на групната фаза во Лига Европа, Галатасарај на 9 декември ќе игра на гостински терен против Лацио.