Ако постојано се расправате со партнерот, проверете го вашиот хороскоп. Астролозите тврдат дека некои врски се осудени на пропаст бидејќи ѕвездите не се во нивна корист.Кога Овенот и Бикот ќе се сретнат, искри летаат насекаде. Но, ниту еден не може да го контролира растечкиот пламен на љубовта во оваа заедница. Дефинитивно ќе се претвори во оган, оставајќи зад себе пепел од неостварени соништа и уништени надежи. Факт е дека Овенот со кој владее Марс живее брз и спонтан живот.Слично како и претходниот пар, овие хороскопски знаци често се заљубуваат еден во друг доста брзо. И двајцата се страствени, живи со емоции. Затоа, првата средба на Шкорпија и Лав најверојатно ќе заврши со жежок секс. Но, тие нема да можат да живеат заедно. Кавгите меѓу Шкорпија и Лав се појавуваат буквално од никаде (може да бидат предизвикани од неизмиени садови или сомнителна порака во месинџерот).Љубовта на прв поглед може да ги погоди и Рибите и Близнаците. Но, многу е поверојатно секој од нив да биде привлечен токму од разликата на другиот. Близнаците се весели и независни, нивната енергија е насочена кон надвор. Рибите се сензуални и емотивни, нивната енергија е насочена навнатре. Овие разлики на почетокот ќе ја разгорат страста (тоа се толку заинтересирани да се проучуваат едни со други!), но потоа ќе станат непремостлива пречка за нивната заедничка среќа.Ракот и Водолијата се толку различни што нивното спарување, во принцип, е исклучително ретко. Факт е дека на овие хороскопски знаци целосно им недостасува емотивна поврзаност. Се чини дека се од различни планети. Ракот ја цени традицијата и семејството; во неговата парадигма на светот, внатрешниот свет на него и неговата друга половина е секогаш на прво место.Во оваа врска, малку е веројатна вртоглава страст. Покрај тоа, за Јарецот, Вагата станува вистински проблем што ги уништува сите нивни добро осмислени планови. Ако Јарецот навистина се заљуби во таков партнер, ќе се обиде да го разбере… но тешко дека ќе успее. Вагите по природа се неодлучни, можат долго да се сомневаат во својот избор, а на крајот тие сомнежи ги прошируваат и на Јарецот (а тоа страшно го нервира).Девицата и Стрелецот се дури и малку слични. И двајцата се амбициозни и ориентирани кон цели. Но, за Стрелецот е важен патот до неговата цел, бидејќи ова е вистинска авантура! Девицата е вистински перфекционист кој се грижи само за резултатот. Се чини дека разликата е мала, но токму тоа го предодредува неуспехот на таков пар. Не можат да најдат заеднички јазик во ништо, па ни во сексот.

Девицата сака стабилност и семејна среќа, Стрелецот сака да доживее се што се наоѓа надвор од неговата комфорна зона (вклучувајќи го и домот). Девицата не се чувствува безбедно покрај таков партнер и станува повлечена. Ова го иритира Стрелецот. Колку повеќе Девицата се обидува да го „врзе“ и скроти во куќата, толку поочајно Стрелецот се обидува да избега. И тогаш Девица дознава дека нејзиниот љубовник нашол утеха во друг кревет (или можеби дури и повеќе од еден).