Јапонски производител на пелени најави дека ќе престане да произведува пелени за бебиња во земјата и наместо тоа, ќе се фокусира на пазарот за возрасни.

Oji Holdings е најновата компанија која направи таква промена во Јапонија која брзо старее, каде наталитетот е на рекордно ниско ниво.

Продажбата на пелени за возрасни ја надмина онаа за доенчиња во земјата повеќе од една деценија.

Бројот на бебиња родени во Јапонија во 2023 година – 758.631 – е намален за 5,1 отсто во однос на претходната година.

Тоа беше и најмалиот број на раѓања забележан во Јапонија од 19 век. Во 1970-тите, таа бројка изнесуваше повеќе од два милиони.

Во соопштение, Oji Holdings вели дека нејзината подружница, Oji Nepia, моментално произведува 400 милиони пелени за доенчиња годишно. Производството паѓа од 2001 година, кога компанијата го достигна својот врв – 700 милиони пелени.

Во 2011 година, најголемиот јапонски производител на пелени, Unicharm, соопшти дека продажбата на пелени за возрасни ја надминала продажбата за бебиња.

Во меѓувреме, пазарот на пелени за возрасни расте и се проценува дека вреди повеќе од 2 милијарди долари (1,6 милијарди фунти). Јапонија сега има една од најстарите популации во светот, со речиси 30 проценти од нив на возраст од 65 или повеќе години. Минатата година, процентот на луѓето на возраст над 80 години за првпат надмина 10 отсто.

Oji Holdings, исто така, соопшти дека ќе продолжи да произведува пелени за бебиња во Малезија и Индонезија, каде што очекува побарувачката да расте.

Намалувањето на населението, како резултат и на стареењето и на падот на наталитетот, се претвори во криза за Јапонија, една од најголемите економии во светот. Но, напорите на јапонската влада за справување со овие предизвици досега наидоа на мал успех.

Зголеменото трошење за програми поврзани со деца и субвенции насочени кон млади парови или родители, се чини дека не го зголемуваат наталитетот. Експертите велат дека причините се сложени, почнувајќи од пониски стапки на бракови и повеќе жени кои се приклучуваат на работната сила, до зголемени трошоци за одгледување деца.

„Јапонија е на работ на тоа дали можеме да продолжиме да функционираме како општество“, рече премиерот Фумио Кишида минатата година, додавајќи дека станува збор за „сега или никогаш“.

Но, Јапонија не е сама. Стапките на наталитет опаѓаат и во Хонг Конг, Сингапур, Тајван и Јужна Кореја, од кои последната има најниска стапка на наталитет во светот.

И Кина регистрира пад на населението втора година по ред во 2023 година и, како и Јапонија, воведе различни стимулации за зголемување на наталитетот. Но, стареењето на населението и влијанието на повеќедецениската политика за едно дете, која заврши во 2015 година, создаваат демографски предизвици и во Кина.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.