Официјалната информација која ни доаѓа од Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ е дека во Србија заклучно со 31 декември 2023 година се потврдени 909 случаи на голема кашлица, додека на територијата на главниот град била пријавена, но не и прогласена епидемија.

Во Србија сè поголем број деца боледуваат од голема кашлица, популарно позната како „болест од 100 дена“. Според официјалните податоци, најпогодени се деца на возраст до 12 месеци, но се повеќе има и училишни деца на возраст од 10 до 14 години.

„Сега е време на респираторни инфекции каде големата кашлица доаѓа до израз. Тоа е инфекција со капки и е специфична по тоа што лесно и брзо се шири. Болните, исто така, се и долго време заразни“, изјави во „Јутро на Блиц“ пулмологот Драгана Јовановиќ.

Симптоми

Температура, малаксаност, болки во грлото и кашлица. Симптомите во почетната фаза се некарактеристични, потсетуваат на настинка, поради што родителите може да „погрешат“ во проценката.

– Започнува прво со поблаги симптоми – вели пулмологот.

Таа додава дека во текот на следните две недели кашлицата станува посилна со чести епизоди на отежнато дишење и дека е важно болеста навремено да се дијагностицира и да се започне со лекување.

– Потоа започнува со потешките, кои вклучуваат постојана, растреперувачка кашлица. Тоа е прилично препознатливо кај децата. Потоа доаѓа фазата на закрепнување. Може да трае од три до пет месеци – изјави доктор Јовановиќ.

„Родителите не им веруваат на вакцините“

Таа нагласи и дека навремената и целосна вакцинација согласно Календарот за имунизација е најефективната мерка за превенција од оваа болест, а секое доцнење со вакцинацијата го зголемува ризикот од изложеност на предизвикувачкиот агенс и болеста.

За потсетување, вакцината против голема кашлица е задолжителна.

– Не случајно се појавува сега повеќе од порано, бидејќи луѓето немаат доверба во вакцините. Редовната вакцинација на новороденчињата затајува. Во 2023 година само 91 отсто од децата биле вакцинирани. Родителите не ги носат децата на вакцинација. Фрапантен податок е дека само 80 отсто биле вакцинирани при раѓање. Кога станува збор за бебињата и доенчињата, тие мора да се лекуваат во болница, а мора да се напомене дека стапката на смртност е 1 процент. Во најголем дел, тоа не е таков проблем за возрасната популација, но е од витално значење за децата. Многу е важно децата да се вакцинираат со петовалентната вакцина – вели д-р Јовановиќ.

Третман

– Третманот е едноставен, со антибиотици. Важно е да се реагира веднаш кај децата. Она што е многу важно е самата дијагноза и превенција – истакна докторката во гостувањето на телевизијата „Блиц“.

Инвазијата на пациенти од сите возрасти во клиниките и здравствените домови низ Србија, и државните и приватните, започна во средината на декември, а очекувано продолжи со забрзано темпо до почетокот на новата година. Како што вели докторката, уште поголем пораст на болните деца се очекува кога децата ќе се вратат на училиште.

Најголем број случаи на голема кашлица се забележани во Белград и во областа Јужнобачки.

– Највисока стапка на инциденца специфична возраст е забележана кај возрасните групи на деца од 10 до 14 години, односно кај доенчиња помали од 12 месеци, а најголем број случаи на голема кашлица во однос на местото на живеење е забележан од територијата на Јужнобачкиот округ и градот Белград, а најмногу стапки на инциденца се регистрирани на територијата на Јужнобачкиот и Јужнобанскиот округ – вели Јовановиќ.

Таа додаде дека нема пријавени случаи на пертусис на територијата на Колубара, Зајечар и Топлички, а во Бор е забележана семејна епидемија со двајца пациенти.

Од Институтот додаваат дека од средината на септември 2023 година, има зголемување на зачестеноста на сите респираторни вирусни инфекции, вклучително и КОВИД-19, на територијата на Србија.

Кога станува збор за големата кашлица, од Институтот наведуваат дека најчувствителни се новородените деца и доенчињата кои не можеле да се вакцинираат и оние кои не биле целосно вакцинирани со три дози од вакцината што ја содржи компонентата на пертусис, предвидено во Календарот за имунизација.

Додаваат и дека почесто имаат потешка клиничка слика пропратена со компликации, додека кај адолесцентите и возрасните клиничката слика е најчесто блага и често нетипична.

Блиц.рс

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.