Управата за храна и лекови на САД го одобри првиот третман за ковид-19 во домашни услови. Станува збор за антивирусната пилула Паксловид на производителот на лекови Фајзер, која беше поздравена како ветувачки третман. Третманот е одобрен за возрасни пациенти со висок ризик и пациенти на возраст од најмалку 12 години. ФДА, исто така, се очекува наскоро да ја одобри пилулата Молнупиравир произведена од Мерк. Во меѓувреме, производителот на лекови Астра Зенека соопшти дека работи со Универзитетот во Оксфорд на развој на вакцина за омикрон варијанта на коронавирусот. „Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори за производство на вакцина со варијанта Омикрон“, се вели во соопштението на компанијата.

Прикажи повеќе