Бегалците продолжуваат да пристигнуваат во Полска од цела Украина, вклучително и преживеаните од ракетниот напад на  железничката станица Краматорск. Во хуманитарниот камп Медика на полската страна од границата, бегалците, главно жени и деца, зборуваат за бруталноста на конфликтот.

Татјана Перегорода, 42-годишна бегалка од регионот на Доњецк, вели дека видела многу мртви тела по бомбашкиот напад во Краматорск. Таа додаде дека таа и нејзината група биле брзо евакуирани на друга железничка станица и тоа го направиле три дена пред да пристигнат во Полска.

„Бевме кога се гранатираше на железничката станица Краматорск. Таму загинаа 52 лица. Видовме многу мртви тела, многу парчиња ракети и стакло, едно од нив ме погоди. Неколку лица се повредени. Малите деца беа на подот. Видовме голема ракета која падна. Сите бевме во паника. Бевме во салата со деца, беа само деца и новороденчиња. Сите паднаа на подот. Беше многу страшно. Многу брзо се евакуиравме на друга железничка станица и заминавме на тридневно патување”, Татјана Перегорода

Олена Миколајвна вели дека било многу тешко да се напушти местото бидејќи опколениот град бил под непрестајно бомбардирање.

„Беше многу тешко да се бега, бевме под гранатирање, со дете. Тргнавме со конвои со автомобил. Беше многу тешко да го напуштиме родниот град кој исчезна. Се надеваме и веруваме дека нашите момчиња никогаш нема да го предадат нашиот прекрасен град“, изјави Олена Миколајвна

Според украинските власти, повеќе од 50 луѓе загинале, а повеќе од 100 се повредени во ракетниот напад на железничка станица во петокот.

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите Нации (УНХЦР) објави дека повеќе од 4,3 милиони деца, од кои половината деца, ја напуштиле Украина откако Русија ја започна својата окупација на 24 февруари, што ја предизвика најтешката бегалска криза во Европа од Втората светска војна. Меѓународната организација за миграција проценува дека повеќе од 12 милиони луѓе се заробени во зоните на напад во Украина. /Алсат.мк

Исуф Кадриу