реклама

Во Бергамо, Италија, во таверна која ги ревитализира заборавените јадења, откриен е рецепт на непознат автор од крајот на 17 и почетокот на 18 век наречен „Il Cocho bergamasco alla Casalenga“, кој е стар околу 400 години со упатства. за подготовка на печена патка.

Кафанџиите го враќаат заборавеното јадење – „анедрото“ на трпезата, користејќи состојки, зачини, вкусови и одамна изгубен начин на подготовка и се трудат да оживеат гастрономски деликатес што времето го променило или го избришало од меморијата.

реклама

Според рецептот, за кој експертите велат дека го враќа на трпезата „луксузот на свечена вечера на благородништвото од тоа време“, патката се печела со зачини како рузмарин, каранфилче и малку бибер, а маринадата била приготвена од отпадоците пржени на масло со кромид, моркови, целер и лук., магдонос, леб натопен во млеко и јајце, а во новата верзија главниот готвач додава и житарки.

Според оригиналниот рецепт, патката потоа се печела во залиха од варени коски и бело вино и се служела со седум прилози, вклучувајќи зелка, карфиол, билки, два вида палента, моркови и пире од компири.

реклама

„Со малку модернизиран рецепт за „бабина“, сакавме да го оживееме ова гастрономско истражување бидејќи веруваме дека е важно на луѓето да им понудиме дел од историјата што се одвивала на масите во домовите, гостилниците, таверните или на судовите. Сакаме да им понудиме изгубена традиција“, вели Елиса Тајочи, сопственичка на новоотворениот ресторан Таиокино, кој го води заедно со својот сопруг.

реклама