Американскиот претседател Џо Бајден ќе ги пречека европските лидери Шарл Мишел и Урсула фон дер Лајен во Вашингтон на 20 октомври, на самитот кој треба да испрати порака за единство за конфликтите во Газа и Украина.

Самитот ЕУ-САД се одржува во време на глобални кризи, борбите во Украина и израелското објавување војна на Хамас по нападот на 7-ми октомври.

Американските и европските лидери ќе бидат подготвени да претстават обединет фронт, барајќи да го зајакнат своето „стратешко партнерство“.

Прикажи повеќе