Бројот на новите инфекции во претходните 24 часа достигна 5.863, додека 243 лица починаа од последиците на ковид-19, покажуваат официјалните податоци, пренесува Ројтерс.

Advertisements

Соочена со растечките инфекции и бавната вакцинација, Бугарија со седум милиони жители и 23.316 починати од ковидот од почетокот на пандемијата, воведе задолжителни здравствени пропусници за повеќето затворени јавни простори.

Новите ограничувања предизвикаа протести, а некои политички партии ја обвинуваат привремената влада дека не успеала да се справи со пандемијата во пресрет на парламентарните избори од 14 ноември.

Здравствените власти предупредуваат дека неуспехот да се забави новиот бран на болеста би можел да предизвика построги ограничувања, зашто болниците се борат со сѐ поголемиот број пациенти со ковид-19.

Прикажи повеќе