Војните во Украина и Газа, како и ривалството на САД со Кина, високо на агендата на вечерашното обраќање на Бајден

Обраќањето за состојбата на Унијата традиционално е место каде што американските претседатели ги истакнуваат домашните успеси, а претседателот Џо Бајден се очекува вечерва  да разговара за неговото справување со економијата, репродуктивните права, контролата на оружјето и имиграцијата.

Но, бидејќи Соединетите Држави се справуваат со војните на Блискиот Исток и Европа, надворешната политика може да биде повисоко на агендата , и потенцијално последен, таков говор на Бајден на заедничката седница на Конгресот, пишува Воис оф Америка. 

Претседателот има намера да ги истакне своите достигнувања во „обновувањето на американското лидерство на светската сцена“, изјави Џон Кирби, советник за комуникации во Белата куќа за национална безбедност, за Гласот на Америка за време на интервјуто во средата.

Американското раководство, додаде тој, му дава можност да влијае на акциите на светските лидери и противниците „на начини кои се повеќе во согласност со нашите национални безбедносни интереси“.

Тоа влијание не успеа да ги надмине острите разлики меѓу Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за прашања, вклучително и како да се достави повеќе хуманитарна помош за луѓето во Газа, повоената улога на палестинската управа и визијата на САД за идна палестинска држава.

Во Украина, американското раководство е засенето од опструкцијата на републиканците во Претставничкиот дом на пакетот странска помош од 95 милијарди долари одобрен од Сенатот, кој вклучува 61 милијарда долари за поддршка на Кијив во неговата борба против Русија. Нацрт-законот, исто така, вклучува 14 милијарди долари безбедносна помош за Израел, 9 милијарди долари хуманитарна помош и 5 милијарди долари за поддршка на партнерите во Индо-Пацификот, додека Вашингтон се натпреварува против Пекинг за регионално влијание.

Војните во Украина и Газа ќе бидат истакнати во надворешнополитичкиот дел од говорот на Бајден, како и стратешкото ривалство на САД со Кина. Аналитичарите велат дека претседателот ќе примени различни пристапи за двете прашања бидејќи ги разгледува чувствата на гласачите пред неговата кандидатура за реизбор во ноември.

Притискајте за помош за Украина

Бајден ќе го искористи своето обраќање за повторно да повика на усвојување на законот за странска помош и да тврди дека не е во интерес на Америка да го прифати изолационизмот во услови на знаци на растечки руски експанзионизам.

„Претседателот ќе продолжи да тврди дека републиканците во Претставничкиот дом треба да продолжат напред. Говорникот треба да ја стави дополнителната национална безбедност на подот“, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер за време на нејзиниот брифинг во средата. „Знаеме дека ќе добие огромна поддршка“.

Додека администрацијата на Бајден собра меѓународна поддршка за напорите кои вклучуваат значителна воена и економска помош за Украина, големи санкции кон Русија и значително зголемување на воената положба на НАТО во источна Европа, таа не успеа да обезбеди силен пример за оваа политика за американскиот народ. , рече Џон Хербст, поранешен амбасадор на САД во Украина, кој сега е  директор на Центарот за Евроазија на Атлантскиот совет.

„Ова, пак, им олесни на наивните гласачи, особено во едниот агол на Републиканската партија, да ја блокираат помошта што и е потребна на Украина за да избегне пораз“, изјави Хербст за Гласот на Америка.

Претседателскиот историчар на Универзитетот Вандербилт, Томас Шварц, предвиде дека Бајден „ќе се впушти до крај“ во Украина, особено во светлината на неодамнешната смрт на Алексеј Навални во сибирски затвор. Смртта на рускиот дисидент ги интензивираше ставовите на САД дека поддршката на напорите на Украина да возврати против рускиот претседател Владимир Путин е „вистинска морална причина“, изјави Шварц за Гласот на Америка.

„Ова, исто така, ќе му овозможи да направи остар контраст со Трамп, кој, се разбира, изразуваше восхит кон Путин во минатото и не беше толку поддршка за украинското прашање“, додаде Шварц.

Анкетите покажуваат дека поддршката на Американците за испраќање воена помош во Кијив е нарушена по партиски линии, при што гласачите на партијата на претседателот во голема мера ги поддржуваат воените напори на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Според анкетата на Центарот за истражување на односи со јавноста Асошиејтед прес-НОРК, 67 отсто од демократите сметаат дека е приоритет на американската влада да ја спречи Русија да добие повеќе територии во Украина и да и помогне на Украина да ја врати територијата што во моментов е окупирана од Русија. Само 37% од републиканците се согласуваат.

Бајден ќе го искористи своето обраќање за да собере поддршка поради заморот од војната на Американците. Севкупно, 37% од испитаниците – 55% од републиканците и 17% од демократите – велат дека владата на САД троши премногу за помош за Украина.

Внимателно газете по Газа

Претседателот најверојатно ќе ја изрази својата непосредна поддршка за Израелците по нападот на Хамас на 7 октомври и ќе ја нагласи важноста да се осигура дека Израел може да се брани од заканите на терористичката група назначена од САД.

Но, тој ќе треба внимателно да постапува по ова прашање, земајќи ја предвид поделбата меѓу произраелските демократи и независните кои го поддржуваат неговиот став за конфликтот и прогресивните демократи, како и арапските и муслиманските Американци, кои се лути поради тоа.

Гневот поради повеќе од 30.000 убиени луѓе во Газа и одбивањето на Бајден да постави услови за американската воена помош за Израел, резултираше со значителен дел од гласачите на демократските првични избори во Мичиген и Минесота да ги означат своите гласачки ливчиња „непосветени“ за да го сигнализираат својот протест и да побараат итен и траен прекин на огнот.

Преговарачите сè уште не успеаја да ги запрат борбите во Газа пред муслиманскиот пост Рамазан, кој започнува овој викенд. Во вторникот, Бајден рече дека судбината на привремениот договор за прекин на огнот е во „рацете на Хамас“ откако Израел се согласи на „рационална понуда“ што беше ставена на маса.

Оттогаш Хамас одговори велејќи дека не може да има размена на заложници без траен прекин на огнот и целосно израелско повлекување од Газа. Групата го обвини Израел за застој на разговорите.

Израелските политичари внимателно ќе следат во четврток за да видат кого Бајден го обвинува за ќор-сокакот и колку е критичен кон израелските напори за заштита и испорака на помош на палестинските цивили, рече Џонатан Ринхолд, раководител на Одделот за политички студии на израелскиот универзитет Бар-Илан.

Бидејќи Бајден најверојатно ќе го повтори својот повик за решение со две држави, Израелците ќе бидат желни да видат дали тој ќе го повика Израел „да претстави јасна визија која вклучува палестинска држава“, изјави Ринхолд за Гласот на Америка. „Се сомневам дека ќе го направи тоа, но ако го направи, тоа е лошо за Нетанјаху, но не е лошо за војната“.

Бајден најверојатно ќе ги фокусира своите критики на екстремно десничарските елементи во израелската влада и ќе сигнализира незадоволство од насилството извршено од, како што ги нарекува, „екстремните израелски доселеници“ на Западниот Брег, како што тоа го правеше неколку пати во минатото.

Кирби рече дека претседателот исто така ќе повика на зголемување на хуманитарната помош за Палестинците. Со одбивањето на владата на Нетанјаху да отвори повеќе копнени премини за хуманитарни конвои и смртта на повеќе од 100 луѓе откако израелските војници отворија оган додека очајните Палестинци нападнаа конвој камиони со храна, САД прибегнаа кон употреба на воени авиони за да ги исфрлат залихите – уште повеќе скапи, неефикасни и опасни средства за доставување помош.

Анкетата на Галуп објавена оваа недела покажува дека 58 отсто од Американците имаат поволен став за Израел, што е намалување од 68 отсто минатата година и најниска поволна оцена за земјата во повеќе од две децении.

Подготви: А. В. / Новатв.мк