Четири гола беа постигнати на натпреварот одигран во Португалија, помеѓу Бенфика и Ајакс, каде по 90 минути немаше победник. Двете екипи постигнаа по 2 гола, но холандскиот тим двапати ја наоѓаше противничката мрежа и еднаш си постигна автогол.

Душан Тадиќ го отвори резултатот по прекрасната асистенција на Мазрауи (18 ′). Само осум минути подоцна, Себастијан Халер си постигна автогол во обид да ја расчисти топката пред голот (26 ′). Само три минути подоцна, Халер ја поправи грешката, враќајќи го водството на гостите (29′).

Во вториот дел единствениот гол за Бенфика го постигна актуелниот претседател Роман Јаремчук, гол кој беше последен на овој меч (72 ′).

Останува во оваа пресметка, патникот во четвртфиналето да се бара на реванш натпреварот во стадионот „Амстердам Арена“.

Прикажи повеќе