Откако првиот човек на Русија, Владимир Путин, започна општа инвазија на Украина, многу Киевчани решија да го напуштат главниот град што брои околу 2,8 милиони жители. Додека детонации и сирени одекнуваат низ градот, реки од автомобили течат кон излезите од градот.

Дописникот на Гардијан на Твитер напиша дека на улиците на Киев нема многу луѓе, дека само големи редици има пред банкоматите и бензинските пумпи, кои се целосно парализирани.

На социјалните мрежи во Киев владее чувство на паника. Некои луѓе пишуваат дека брзаат да ги однесат во атомски засолништа и подруми, а на ТВ снимките се гледа како луѓето се молат на улиците, собрани во групи, јавува Би-Би-Си. И станиците на метрото се преполни со луѓе кои се кријат во страв од руски ракети.