Повеќе од 170 цивили од Мариупол, меѓу кои и околу 40 од челичарницата Азовстал во овој град, кој е речиси под целосно руска контрола пристигнаa во Запорожје, пренесуваат повеќе светски медиуми.

Advertisements

Евакуираните цивили меѓу кои некои биле и со мали деца, излегле од белите автобуси кои ги однеле до паркингот на комерцијалниот центар во Запорожје.

Тој град веќе е претворен во приватно место за лицата кои бегаат од зоната која е под окупација на  руската војска.

Вкупно 174 цивили во осум автобуси пристигнале од „пеколот во Мариупоп, напиша на Твитер координаторката на Обединетите нации за хуманитарни прашања, Оснат Лубрани.

„Оваа нова операција доведе до над 600 евакуирани цивили од таа зона“, напиша таа во соопштението.

Прикажи повеќе