Најмалку 50 луѓе најверојатно загинаа во разорното торнадо што го зафати Кентаки и неколку другите американски држави во петокот навечер и рано утринава, изјави гувернерот на Кентаки, Енди Бешеар. Тоа Бешеар го изјавил за локален медум посочувајќи дека е можно бројката значително да порасне во наредниве неколку часа.

„Извештаите од терен се потресителни“, изјави тој.

Најголeма штета е забележана во округот Грејвс во градот Мејфилд. Прогласена е вонредна состојба, а Националната гарда е ангажирана да помогне во санирањето на последиците од торнадото.

Прикажи повеќе