Украинската гранична служба објави материјали за кое вели дека покажува руски воени возила како ја преминуваат нејзината граница од Крим.

Во соопштението се додава дека „движењето на воена опрема од полуостровот се евидентира преку административната граница“.

Руските трупи започнаа напад со широк опсег на Украина рано изутринава, додека претседателот Владимир Путин ја отфрли меѓународната осуда и санкции и ги предупреди другите земји дека секој обид за мешање ќе доведе до „невидени последици“.

Големи експлозии се слушнаа пред зори во Киев, Харков и Одеса додека светските лидери го осудуваа почетокот на воената операција што може да предизвика огромни жртви, да ја собори демократски избраната влада на Украина и да ја загрози рамнотежата по Студената војна на континентот.

Прикажи повеќе