(ВИДЕО) Рускиот ракетен терор продолжува: Регионот Одеса нападнат со балистичка ракета „Искандер-М“

Непријателот продолжува со целни ракетни напади на југот на Украина, повторно напаѓајќи го регионот Одеса, соопшти Оперативната команда Југ на Телеграм, пренесува Укринформ.

„Извршен е уште еден подмолен руски напад од привремено окупираниот Крим, најверојатно со балистичка ракета „Искандер-М“ во регионот на Одеса. Крајбрежната рекреативна зона повторно е нападната“, се вели во соопштението.

Се работи на расчистување на последиците.

Како што беше соопштено претходно, логистички и транспортен објект и бензинска пумпа биле оштетени во регионот Одеса за време на ноќниот напад на беспилотните летала Шахед на 8 април.

Подготвил: М.С.