Голем пожар избувна во Светскиот трговски центар во Хонг Конг, каде што десетици луѓе останаа заробени, објави South China Morning Post.

Пожарот избувнал нешто после пладне по локално време, а кинеските медиуми јавуваат дека над 300 луѓе се заробени на врвот на зградата, а 160 се евакуирани.

Меѓу оние кои не можат да излезат од зградата која работи како трговски и деловен центар се клиенти и гости на рестораните.

Прикажи повеќе