Во Лепосавиќ нападнати се новинарски екипи на локални медиуми кои известуваат на албански јазик. По тој повод физички бил нападнат и повреден снимател на Радио телевизија на Косово, соопшти оваа медиумска куќа. Европскиот центар за слобода на печатот и медиумите и Здружението на косовските новинари го осудија денешниот напад врз снимателот на РТК Бардо Бектеши во Лепосавиќ.

Видео од нападот на снимателот на социјалните мрежи објави и радио-телевизија на Косово. На видеото се гледа како камерманот и неговиот колега ги бркаат неколку мажи, а едно од маскираните млади момчиња го сопнува снимателот и почнува да го клоца додека тој лежи на патот.

Искршена е камерата на снимателот.

„Бегај надолу“, се слуша како извикуваат маскирани млади.

Новинарката Венера Ѓоѓај изјави за Одржување на косовските новинари дека демонстрантите во Лепосавиќ фрлале камења врз медиумските тимови на Теве1, РТВ Дукаѓини, РТК, Клан Косова и КТВ. Таа изјавила дека нејзиниот колега, снимателот, се здобил со физички повреди.

Здружението на косовските новинари уште еднаш упати итен апел до косовската полиција и меѓународната заедница да овозможат безбедно известување од север.

Европскиот центар за слобода на печатот и медиумите го осуди денешниот напад врз снимателот на РТК Бардо Бектеши во Лепосавиќ.

„Тимот на јавниот сервис беше брутално нападнат на Косово. Го повторуваме нашиот повик до премиерот Албан Курти да обезбеди безбедносни мерки за новинарите. На тимот на РТК му посакуваме брзо закрепнување“, се вели во соопштението на Европскиот центар за слобода на печатот и медиумите. /Makfax