Поразите на Реал Мадрид и Баерн, дебаклот на Алетико во Лисабон против Бенфика и пресвртот на Јувентус соиграч помалку во Лајпциг ја обележаа вечерашната програма во Лигата на шампионите.

Вечерва на теренот беа двајца поранешните македонски репрезентативци, Стефан Ристовски го одигра целиот натпревар против Монако, а Аријан Адеми беше заменет во 63.минута.

Динамо на „Максимир“ испушти предност од два гола против Монако. Водеше со головите на Сучиќ и Батурина, но Монако во последните 15 минути успеа да дојде до еден бод со головите на Салису и Закарија во 90.минута.

Мадридското дерби во неделата очигледно остави трага врз фудбалерите на Реал и Атлетико, кои ги запишаа првите порази во новата сезона.

Тренерот на Лил, Бруно Сантини, пред мечот изјави дека неговиот тим сигурно ќе загуби од „најдобриот тим во светот“, но на теренот Лил пружи одлична паритија и на крајот победи. Францускиот ти победи со голот на Дејвид постигнат во надополнувањето на времето во првото полувреме.

За разлика од Реал, Атлетико одигра ужесен меч во Лисабон. Бенфика слевеше со 4:0 со головите на Актуркоглу, ди Марија од пенал, Бах и Кокчу од пенал.

Астон Вила во реприза на финалето од 1981 година го победи Баерн со 1:0. Мечот го реши златната резерва на Унаи Емери, Дуран во 79.минута.

Јувентус во Лајпциг успеа да победи со играч помалку. Шешко му донесе предност на Лајпциг по половина час игра, а изедначи Влаховиќ во5.минута. Девет минути подоцна голманот на Јувентус Ди Грегорио доби црвен картон, а во 65.минута Шешко од пенал на Лајпциг му донесе нова предност. Три минути подоцна Влаховиќ постигна неверојатен гол, а во 82.минута Франсиско Консеисао со брилијантен потег го исфрли Раум од игра и го совлада Гулачи.

/Колис 24/

Текстот (Видео) Динамо испушти два гола предност, Реалпадна во Лил, Атлетико потопен во Лисабон, Јуве со играч помалку победи во Лајпциг е превземен од МАКФАКС.