Велика Британија соопшти денеска дека испраќа експерти да и помогнат на Украина во собирањето докази и за гонењето на воените злосторства, со тим што треба да пристигне во Полска на почетокот на мај.

Advertisements

Украина вели дека истражува околу 7.600 потенцијални воени злосторства и најмалку 500 осомничени во руската инвазија која започна на 24 февруари.

„Русија донесе варварство во Украина и изврши гнасни злосторства, вклучително и врз жените. Британската експертиза ќе помогне да се открие вистината и да се бара од режимот на (рускиот претседател Владимир) Путин одговорност за своите постапки“, рече министерката за надворешни работи Лиз Трус.

Трус денеска во Хаг ќе се сретне со претседателот на Меѓународниот кривичен суд, судијата Пјотр Хофмански и нејзиниот холандски колега Вопке Хоекстра.

„Специјалистичкиот тим ќе и помогне на украинската влада додека собира докази и гони воени злосторства и ќе вклучи експерти за сексуално насилство поврзано со конфликти“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Прикажи повеќе