Буданов: Стабилизирана ситуацијата со руската офанзива на регионот Харкив, агресорите подготвуваат офанзива кон градот Суми

Ситуацијата со руската инвазија на регионот Харкив е стабилизирана, изјави Кирило Буданов, шеф на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, пренесува Укринформ.

„Моментално е во тек фазата на руската погранична операција во регионот Харкив. Не е точно да се каже дека непријателот постигнува значителен успех. Во исто време, треба да се запомни дека ситуацијата е доста напната, се менува многу брзо. Сепак, од вчера вечерта, според мене, имаше брз тренд на стабилизација, односно, во принцип, непријателот веќе беше блокиран на линиите каде што можеше да влезе обезбеди понатамошна стабилизација и да започне да го истера непријателот од границите на нашата земја“, рече тој.

Коментирајќи ја ситуацијата во регионот Суми, Буданов рече дека Русите од самиот почеток планирале слична операција во овој регион.

„Од сега, тие држат мали групи сили во пограничниот град Суџа во Руската Федерација, но ситуацијата сè уште не им дозволи да се впуштат во активни операции и да почнат да го спроведуваат својот план“, додаде тој.

Буданов, исто така, истакна дека непријателските сили нема да се повлечат од позициите што ги окупираа и дека украинските одбранбени сили ќе ги протераат. Тој смета дека сегашната ситуација не е катастрофална за Украина.

„Одбранбените сили ќе можат да направат се што се очекува од нив. Не попуштајте на паника“, додаде тој.

Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека седумдесет и три борбени ангажмани се случија меѓу украинските и руските сили во вторникот, а руските напаѓачи беа најактивни во Харкив,  секторите Краматорск и Покровск., според ажурирање на ситуацијата заклучно со 13:00 часот во вторник, 14 мај, пренесува Укринформ.

„Борбите се водат во речиси сите сектори на фронтот, а најголемата активност на окупаторите е забележана во секторите Харкив, Краматорск и Покровск. Околу 73 борбени ангажмани веќе се случија денес“, се вели во ажурирањето.

Според Генералштабот, во областа Харкив, непријателот извршил осум напади во областа Хлибоке-Слобожанске, Шебекино-Вовчанск и Борисивка-Веселе и неуспешно се обидел да напредува кон Липци и Нескучне. Во секторот Купијанск, имаше шест борбени судири надвор од Синкивка, Берестов, Стелмахивка и Миазожаривка. На оската Лајман е забележан еден борбен судир кај Иванивка.

Во секторот Краматорск, бројот на непријателски напади се зголеми на осум. Особено, тие се забележани во областа Бахмут-Нови, Бахмут-Клишчиивка, Одрадивка-Клишчиивка и Миколаивка-Била Хора. Покрај тоа, Русите извршија два воздушни напади.

Напаѓачите се најактивни во секторот Покровск, со 24 напади регистрирани денеска надвор од населбите Новолександривка, Калинове, Јевхенивка и Неталове. Воздушни напади беа извршени во близина на Воздвиженка и Јевхенивка.

Во секторот Курахове, украинските одбранбени сили успешно одбија шест руски напади. Непријателот дејствувал во областа Маринка-Хеорхиевка и Славне-Новомихаиливка.

Во секторот Орихив, руските напаѓачи извршија четири неуспешни напади во близина на Старомаиорске во регионот Донецк и Роботин во регионот Запорожје.

Во секторот на реката Днипро, напаѓачите извршија три напади врз Кринки. Непријателот претрпе загуби. Напаѓачите со артилерија ги гранатираа областите Кринки, Токаривка, Станислав, Иванивка, Тиахинка и Змиивка.

Ситуацијата во секторите Сиверск, Торецк, Вримивка и Хулиаиполе останува непроменета.

„Украинските воини дејствуваат решително и несебично. Тие прават сè за да го спречат непријателот да напредува длабоко во украинска територија и ги нарушуваат неговите планови“, соопшти Генералштабот.

Кирило Буданов, шефот на ХУР, одбранбената разузнавачка агенција на Украина, во интервју за NYT изјави дека верува дека руските напади во регионот Харкив ќе продолжи уште три до четири дена, по што се очекува трупите на инвазивните сили да извршат одлучувачка офанзива кон градот Суми, пренесува Укринформ.

Според највисокиот претставник на одбранбеното разузнавање, напредните напори на Русија во регионот Харкив ќе продолжат во текот на следните три до четири дена пред руските трупи да извршат решителна офанзива кон Суми со цел да ги истегнат украинските сили што е можно повеќе.

Буданов смета дека руските напади на североисток имаат за цел да го истегнат и онака малиот број украински единици и да го одвлечат вниманието од одбивање на нападот во другите делови на линијата на фронтот.

Според шефот на одбранбеното разузнавање, украинските војници ќе можат да ги зајакнат своите позиции и да го стабилизираат фронтот во следните неколку дена. Но, тој очекува дека Русија ќе започне нова офанзива, овој пат на регионот Суми.

Главниот шпион вели дека украинските војници се обидуваат да донесат единици од други области на фронтот за да ја зајакнат својата одбрана во североисточниот дел на земјата, но прескокнувањето доволен број сили останува предизвик.

Претходно, Русите го засилиле гранатирањето северно од регионот Харкив, главно насочено кон Вовчанск. Во две територијални заедници низ регионот Суми, локалните власти одлучија да ги евакуираат децата.

Драган Мишев